top of page

1000 til venjing

Fyrilestur við Mads Koch tann 23. august kl 15:00 í Megd húsinum á Íslandsvegi 10C 100 Tórshavn.


Um fyrilesturin verður greitt soleiðis frá :


"1000 til træning"

Projektleder Mads Koch vil fortælle mere om de foreløbige erfaringer i projektet, give et indblik i de træningsaktiviteter, der allerede har været igangsat samt de træningsaktiviteter, der forventes at blive igangsat i den nærmeste fremtid.




Foreningen har modtaget midler fra Trygfonden og Jascha Fonden til at realisere indsatsen ’1000 til træning’ i perioden april 2025-februar 2028. Indsatsen gennemføres i samarbejde med Sclerosehospitalerne, samt i tæt sparring med en brugergruppe, en projektgruppe og en faglig referencegruppe.

Indsatsen indeholder følgende elementer:

1) live online træning for differentierede funktionsniveauer,

2) udvikling og igangsættelse af lokale fællesskabsbaserede træningsaktiviteter, der skal motivere til og muliggøre en højere grad af selvtræning blandt mennesker med sclerose,

3) træning-camps i Dronningens Ferieby samt andre steder i landet,

4) revitalisering af eksisterende online træningsmaterialer, så det bliver en støtte til selvtræning,

5) kommunikationsindsats med fokus på at motivere, inspirere og guide til selvtræning samt en omfattende evaluering. Derudover ønskes det at bruge erfaringer fra projektet til at inspirere og erfaringsdele med de patientgrupper (Parkinsons sygdom, stroke og leddegigt), der rammes af ændringerne i den vederlagsfri fysioterapi i 2025-2027.

Der vil være mulighed for at stille spørgsmål og komme med inputs undervejs i oplægget, samt konkrete ønsker til træningsaktiviteter.

Samtidig vil Mads undervejs i oplægget inddrage deltagerne på dagen i form af konkrete spørgsmål, der skal drøftes i mindre grupper og i form af små træningsøvelser.

"

 
 
 

Comments


bottom of page